Dlaczego na pendrive jest mniej miejsca?

Dlaczego na pendrive jest mniej miejsca?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na pendrive jest mniej miejsca, niż wynikałoby z jego oznaczenia na opakowaniu? W rzeczywistości, to bardzo częste pytanie, które nurtuje wielu użytkowników. W tym artykule postaramy się wyjaśnić przyczyny tej sytuacji i przybliżyć Ci temat, abyś mógł zrozumieć, co się dzieje z Twoim nośnikiem USB. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Wyjaśnienie jednostek miary pamięci
 2. Różnice w obliczaniu pojemności
 3. System plików i metadane
 4. Przykład obliczeń
 5. Czy można odzyskać utracone miejsce?
 6. Podsumowanie

Wyjaśnienie jednostek miary pamięci

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto zrozumieć, jak działają jednostki miary pamięci. Pamięć komputerowa jest mierzona w bitach (najmniejsza jednostka) i bajtach (8 bitów). Wielokrotnością bajtów są kilobajty (KB), megabajty (MB), gigabajty (GB) i terabajty (TB).

Ważne jest jednak, aby pamiętać o różnicy między potęgami liczby 10 i liczby 2. Producent nośników mierzy pojemność, używając potęg liczby 10, podczas gdy system operacyjny używa potęg liczby 2. Oto przelicznik:

 • 1 kilobajt (KB) = 103 bajtów (producent) = 210 bajtów (system operacyjny)
 • 1 megabajt (MB) = 106 bajtów (producent) = 220 bajtów (system operacyjny)
 • 1 gigabajt (GB) = 109 bajtów (producent) = 230 bajtów (system operacyjny)

Różnice w obliczaniu pojemności

Producent nośników pamięci, takich jak pendrive, mierzy pojemność w gigabajtach (GB), używając potęg liczby 10, podczas gdy system operacyjny, który oblicza dostępną przestrzeń dyskową, korzysta z potęg liczby 2. Oto krótkie wyjaśnienie:

Metoda producentów (dla sprzętu): Producent pendrive reklamuje produkt jako np. 32 GB. Tutaj 1 GB to 1 000 000 000 (109) bajtów. Więc 32 GB to 32 000 000 000 bajtów.

Metoda systemu operacyjnego (dla oprogramowania): System operacyjny, tak jak wspomniano wcześniej, używa potęg liczby 2. 1 GB to 1 073 741 824 (230) bajtów. Więc 32 GB to 34 359 738 368 bajtów.

W efekcie, istnieje różnica między tym, jak producent i system operacyjny obliczają pojemność pendrive'a. Ta różnica sprawia, że dostępna przestrzeń na nośniku jest mniejsza niż oznaczona na opakowaniu.

System plików i metadane

System plików to sposób organizacji danych na nośniku. Istnieje wiele różnych systemów plików, takich jak FAT32, exFAT i NTFS. Każdy z nich ma swoje własne struktury danych i metadane, które pozwalają na zarządzanie plikami i folderami.

Metadane to informacje na temat plików i folderów, takie jak nazwy, daty modyfikacji, rozmiary czy atrybuty. System plików rezerwuje część pamięci na przechowywanie tych metadanych. Ta zarezerwowana przestrzeń nie jest dostępna dla użytkownika, co dodatkowo zmniejsza dostępną pojemność na pendrive'ie.

Przykład obliczeń

Przyjrzyjmy się teraz przykładowi obliczeń:

 1. Producent mówi, że mamy pendrive 32 GB (32 000 000 000 bajtów)
 2. System operacyjny przelicza to na 29,8 GB (34 359 738 368 bajtów)
 3. System plików rezerwuje pewną ilość miejsca na metadane, np. 0,2 GB (214 748 364 bajtów)
 4. W rezultacie dostępna przestrzeń dla użytkownika wynosi około 29,6 GB (34 145 000 004 bajtów)

Czy można odzyskać utracone miejsce?

Niestety, nie można odzyskać utraconego miejsca spowodowanego różnicami w obliczaniu pojemności oraz rezerwacją miejsca na metadane przez system plików. To naturalna cecha nośników pamięci, z którą musimy się pogodzić. Warto jednak pamiętać, że pojemność pendrive'a nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Ważne są również prędkość zapisu, odczytu oraz niezawodność urządzenia.

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na swoim pendrive, rozważ zakup nośnika o większej pojemności, takiego jak 64 GB czy 128 GB. Pamiętaj też, że różne systemy plików mają różne limity wielkości plików i mogą być bardziej lub mniej wydajne w zależności od zastosowania.

Podsumowanie

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego na pendrive jest mniej miejsca niż oznaczono na opakowaniu, możesz lepiej zrozumieć, jak działa pamięć przenośna. Różnice w obliczaniu pojemności przez producentów i systemy operacyjne oraz rezerwacja miejsca na metadane przez system plików są głównymi powodami, dla których dostępna przestrzeń na pendrive'ach jest mniejsza.

Warto jednak pamiętać, że nośniki pamięci mają wiele zalet, takich jak przenośność, szybkość zapisu i odczytu oraz łatwość użycia. Dlatego, mimo tych różnic, pendrive'y pozostają popularnym rozwiązaniem do przechowywania i transportowania danych.

Jak usunąć wszystko z pendrive?
Chcesz trwale usunąć dane z pendrive'a? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najlepsze metody i narzędzia do całkowitego usunięcia danych z nośnika przenośnego.
Jak trwałe usunąć dane z pendrive?
Jak trwałe usunąć dane z pendrive'a? Poznaj najlepsze metody i oprogramowanie, aby skutecznie i bezpiecznie usunąć swoje wrażliwe informacje. Sprawdź nasz przewodnik i bonusową metodę bez użycia aplikacji!