Różne typy baterii Li-Ion, Li-Po, NiMH co to jest i w czym różnica?

 1. Budowa i skład chemiczny
 2. Dlaczego baterie Li-Ion są tak popularne?
 3. Baterie litowo-polimerowe (Li-Po)
 4. Baterie Niklowo-Metalowo-Wodorkowe (NiMH)
 5. Porównanie z Li-Ion i NiMH

zasada działania litowo-jonowej baterii Co się kryje za tą małą, ale niezwykle potężną rzeczą, jaką jest bateria w Twoim smartfonie, laptopie czy elektrycznym samochodzie? Cóż, nie jest to zwykła "czarna skrzynka" - to cały mikrokosmos zaawansowanych procesów chemicznych i inżynieryjnych majstersztyków. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia staje się coraz bardziej mobilna i wszędobylska, a nasze życie coraz bardziej zależne od elektroniki, zrozumienie, co napędza nasze urządzenia, staje się kluczowe. Baterie litowo-jonowe (Li-Ion), litowo-polimerowe (Li-Po) oraz niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) to trzej główni gracze na rynku, każdy z nich z unikalnym zestawem cech, zalet i ograniczeń. Wyruszmy więc w fascynującą podróż po świecie nowoczesnych baterii, by odkryć ich tajemnice, dowiedzieć się, jak działają, i zrozumieć, dlaczego wybór odpowiedniego typu może mieć ogromne znaczenie dla Twojego urządzenia. Przygotuj się na elektryzującą przygodę, która rzuca światło na to, co kryje się pod powierzchnią naszej codziennej elektroniki.

Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) to niezwykle zaawansowane urządzenia, które stanowią podstawę nowoczesnej przenośnej elektroniki. Ich działanie opiera się na złożonych procesach chemicznych i elektrycznych, umożliwiających wielokrotne magazynowanie i uwalnianie energii elektrycznej. Aby zrozumieć, jak działają i dlaczego są tak popularne, przyjrzyjmy się bliżej ich budowie i zasadzie działania.

Budowa i skład chemiczny

Katoda w bateriach Li-Ion zazwyczaj wykonana jest z tlenku kobaltu, litu, manganu lub niklu. Jest to elektroda, na której zachodzi proces redukcji (przyjmowanie elektronów).

Anoda wykonana jest z węgla w postaci grafitu i służy jako elektroda, na której zachodzi proces utleniania (oddawanie elektronów).

Elektrolit zawiera sole litu rozpuszczone w organicznym rozpuszczalniku, co umożliwia przepływ jonów litu między katodą a anodą.

Separator to porowata membrana, która oddziela katodę od anody, ale pozwala na przepływ jonów litu.

Jak to działa?

Gdy bateria Li-Ion jest ładowana, jony litu są "wyciągane" z katody i przemieszczają się przez elektrolit i separator do anody, gdzie są magazynowane. Ten proces nazywany jest interkalacją i polega na wchłanianiu jonów litu przez strukturę grafitową anody.

Podczas rozładowywania baterii proces ten odbywa się w przeciwnym kierunku: jony litu przemieszczają się z anody do katody przez elektrolit, co pozwala na przepływ elektronów przez zewnętrzny obwód elektryczny, generując prąd.

Dlaczego baterie Li-Ion są tak popularne?

Wysoka gęstość energii: Li-Ion mogą przechowywać więcej energii w mniejszej objętości niż baterie wykonane w innych technologiach, co jest kluczowe dla przenośnych urządzeń elektronicznych.

Brak efektu pamięci: Baterie Li-Ion nie tracą swojej maksymalnej pojemności energetycznej przy częściowym ładowaniu i rozładowywaniu, co jest częstym problemem w starszych typach baterii.

Długa żywotność: Mogą przetrwać setki cykli ładowania i rozładowania z minimalną utratą pojemności.

Wyzwania i ograniczenia

Mimo wielu zalet, baterie Li-Ion mają również swoje słabości:

Bezpieczeństwo: Są podatne na przegrzewanie i mogą ulec uszkodzeniu lub wybuchowi w przypadku nieprawidłowego użytkowania, uszkodzenia lub produkcji. To dlatego baterie Li-Ion wymagają wbudowanych systemów zarządzania baterią (BMS) dla monitorowania napięcia, prądu i temperatury.

Wysokie koszty produkcji: Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny i używane materiały, baterie Li-Ion są droższe niż niektóre inne technologie.

Degradowanie: Chociaż mają długą żywotność, baterie Li-Ion stopniowo tracą pojemność z każdym cyklem ładowania.

Ciekawostka

Pamiętacie historię o smartfonach, które nagle zaczęły wybuchać w kieszeniach użytkowników? Okazuje się, że winowajcą były baterie Li-Ion, które ze względu na wady produkcyjne poddawały się termicznemu rozpadowi. To przypomnienie, że za zaawansowaną technologią idzie również odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Jednak nie wszystko jest tak ponure – dzięki bateriom Li-Ion, nasze urządzenia mogą być cieńsze, lżejsze i dłużej działać na pojedynczym ładowaniu. To one sprawiają, że możesz binge-watchować ulubiony serial przez cały dzień bez konieczności ciągłego podłączania do prądu!

 

Baterie litowo-polimerowe (Li-Po)

Bateria litowo-polimerowe Baterie litowo-polimerowe (Li-Po) są podobne do litowo-jonowych (Li-Ion) pod wieloma względami, ale zawierają kilka kluczowych różnic, które wpływają na ich działanie, bezpieczeństwo i zastosowania.

Budowa i skład chemiczny

 • Elektrolit: Główną różnicą między Li-Po a Li-Ion jest rodzaj elektrolitu używanego w baterii. Li-Po używają polimerowego elektrolitu (stałego lub żelowego), co pozwala na tworzenie baterii o różnych kształtach i rozmiarach, a także cieńszych i lżejszych niż ich odpowiedniki Li-Ion.
 • Obudowa: Li-Po zazwyczaj są pakowane w miękkie, elastyczne torby (pouches), w przeciwieństwie do twardszych, cylindrycznych lub prostokątnych obudów wykorzystywanych w Li-Ion.

Działanie

Działanie baterii Li-Po jest bardzo podobne do Li-Ion – oba typy baterii opierają się na przemieszczaniu jonów litu między anodą a katodą. Różnica w elektrolicie wpływa jednak na niektóre właściwości, takie jak elastyczność kształtu i potencjalne ryzyko bezpieczeństwa.

Wyobraźcie sobie drona, lecącego wysoko na niebie, wykonującego niesamowite akrobacje i nagrywającego spektakularne ujęcia z powietrza. To właśnie baterie Li-Po dają tym małym latającym cudom techniki siłę do podboju przestworzy. Ich elastyczność, lekkość i zdolność do formowania w niemal każdym kształcie umożliwiają projektantom dronów tworzenie coraz to bardziej zaawansowanych i efektywnych maszyn. Kiedyś, podczas jednej z pokazowych lotów, dron z baterią Li-Po zdołał pobić rekord długości lotu bez lądowania. To właśnie baterie Li-Po stoją za tymi małymi, ale potężnymi osiągnięciami.

Dzięki swojej lekkości i możliwości adaptacji do różnych kształtów, baterie Li-Po nie tylko napędzają nowoczesne urządzenia, ale również stają się kluczowym elementem innowacyjnych rozwiązań, takich jak power banki reklamowe, które oferują unikatową wartość dodaną dla firm i ich klientów

Baterie Niklowo-Metalowo-Wodorkowe (NiMH)

Baterie niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) stanowią rozwinięcie technologii niklowo-kadmowych (NiCd), oferując lepsze właściwości środowiskowe i większą pojemność przy podobnych wymiarach. Są one szeroko stosowane w różnych zastosowaniach, od urządzeń elektronicznych po pojazdy hybrydowe.

Budowa i skład chemiczny

Baterie NiMH składają się z trzech głównych komponentów:

 • Katoda: Wykonana z hydroksydu niklu(III) (Ni(OH)3), który podczas rozładowywania baterii redukuje się do hydroksydu niklu(II) (Ni(OH)2).
 • Anoda: Zawiera metal hydrujący, który może wiązać wodór, pełniąc rolę magazynu dla jonów wodorowych. Metale hydrujące to stopy zdolne do absorpcji wodoru, tworzące hydrydy.
 • Elektrolit: Zazwyczaj jest to roztwór wodny hydroksydu potasu (KOH), który umożliwia przepływ jonów między katodą a anodą.

Zasada działania

Podczas ładowania anoda (metal hydrujący) absorbuje wodór, przekształcając się w metal hydrujący. Katoda, będąca hydroksydem niklu, oddaje elektrony, które są przenoszone do zewnętrznego obwodu. Proces ten jest odwracalny, co pozwala na wielokrotne ładowanie i rozładowanie baterii.

Podczas rozładowania, anoda oddaje wodór w formie jonów wodorowych, które przemieszczają się przez elektrolit i reagują z hydroksydem niklu na katodzie, generując prąd elektryczny.

Zalety i ograniczenia

Zalety NiMH:

 • Większa pojemność niż w przypadku baterii NiCd, co przekłada się na dłuższy czas pracy urządzeń.
 • Brak efektu pamięci (lub jego znaczne ograniczenie w porównaniu do NiCd), co pozwala na ładowanie baterii w dowolnym momencie bez obawy o utratę pojemności.
 • Bezpieczniejsze dla środowiska niż NiCd, ponieważ nie zawierają toksycznego kadmu.

Ograniczenia NiMH:

 • Wyższa samorozładowalność niż w Li-Ion i Li-Po, co oznacza, że baterie NiMH szybciej tracą naładowanie, gdy nie są używane.
 • Mniejsza gęstość energii w porównaniu do baterii litowych, co oznacza, że są cięższe i większe przy tej samej pojemności.
 • Wrażliwość na temperaturę: Wydajność baterii NiMH może być ograniczona w bardzo niskich lub wysokich temperaturach.

 

Cecha

Li-Ion

Li-Po

NiMH

Gęstość energiiWysokaWysokaŚrednia
BezpieczeństwoRyzyko przegrzewaniaLepsze przy uszkodzeniachStabilne, ryzyko niższe niż Li
KosztWyższy niż NiMHPodobny do Li-IonNiższy niż Li
FormaSztywne, ograniczone kształtyElastyczne, dowolne kształtySztywne, ograniczone kształty
ŻywotnośćDługa, ale z czasem degradacjaPodobna do Li-IonDługa, efekt pamięci
Efekt pamięciBrakBrakMinimalny, ale obecny
SamorozładowanieNiskieNiskieWyższe niż Li
Wydajność w temp.Spada w niskich temperaturachSpada w niskich temperaturachLepsza w ekstremach

 

Porównanie z Li-Ion i NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe)

Li-Ion vs Li-Po:

 • Gęstość energii: Li-Ion zazwyczaj oferują nieco wyższą gęstość energii niż Li-Po, co oznacza, że mogą przechowywać więcej energii w tej samej objętości.
 • Bezpieczeństwo: Li-Po są uważane za bezpieczniejsze w przypadku uszkodzenia mechanicznego, ponieważ ich polimerowy elektrolit jest mniej podatny na wycieki niż płynny elektrolit w Li-Ion.
 • Wersatylność: Li-Po można łatwiej formować w różne kształty, co sprawia, że są one bardziej elastyczne w projektowaniu urządzeń.

Li-Ion/Li-Po vs NiMH:

 • Gęstość energii: Zarówno Li-Ion, jak i Li-Po mają znacznie wyższą gęstość energii niż baterie NiMH, co czyni je bardziej odpowiednimi do zastosowań wymagających lekkich i kompaktowych źródeł energii.
 • Efekt pamięci: NiMH cierpi na efekt pamięci, który może ograniczać ich żywotność i efektywność, podczas gdy Li-Ion i Li-Po są od tego wolne.
 • Samorozładowanie: Baterie NiMH mają wyższą szybkość samorozładowania niż baterie litowe, co oznacza, że szybciej tracą naładowanie, gdy nie są używane.
 • Koszt i trwałość: NiMH są zazwyczaj tańsze i bardziej odporne na ekstremalne temperatury niż baterie litowe, ale ich niższa gęstość energii i większa masa sprawiają, że są mniej preferowane w wielu nowoczesnych zastosowaniach.
Od Słupa Volty do Baterii Litowo-jonowych: Fascynująca Historia i Rewolucja Technologii Baterii
Jak baterie zmieniają nasz świat? Od pierwszego słupa Volty do nadchodzących innowacji. Odkryj sekrety energii, która nas napędza
Jak działają powerbanki?
Nigdy więcej martwienia się o martwą baterię. Poznaj sekrety power banków i jak mogą one wspierać Twój mobilny tryb życia na każdym kroku