Czy kubki termiczne można myć w zmywarce?

Czy kubki termiczne można myć w zmywarce?

Kubki termiczne do kawy są obecnie popularnymi akcesoriami w szczególności, gdy temperatura na dworze sięga poniżej zera. Warto też wiedzieć, że kubki tego rodzaju nie tylko są praktyczne pod względem ich używania, ale również mycia. Dlatego w tym artykule omówimy, czy kubki termiczne można myć w zmywarce i jeśli tak, to jakie są związane z tym konsekwencje.

Czym są kubki termiczne?

Tego rodzaju kubek jest specjalnym naczyniem pozwalającym na utrzymanie odpowiedniej temperatury przez dłuższy czas. Wykonany jest z podwójnej termoizolacyjnej ścianki, a pokrywka ma specjalny ustnik, z którego można wygodnie popijać dany napój. Warto dodać, że są też modele kubków, które mają blokadę uniemożliwiającą rozlanie się płynów w torebce czy w plecaku. Kubek termiczny do kawy może być również wykonany z takich materiałów jak:

  • stal nierdzewna,
  • szkło,
  • tworzywa sztucznego.

Są też dostępne modele kubków z powierzchnią bambusową.

Czyszczenie kubków termicznych

Bardzo ważnym elementem jest dbanie o kubek termiczny. Dlatego też należy wiedzieć, że nie każdy model może być umyty w zmywarce. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany dany kubek. Szklane naczynia można myć w zmywarce, natomiast już kubki wykonane z tworzywa sztucznego czy ze stali nierdzewnej lub te, które mają powierzchnię bambusową, dobrze jest myć ręcznie. Do mycia ręcznego zaleca się używać środków, którymi na co dzień zmywa się inne naczynia. Należy jednak pamiętać, by dokładnie wyczyścić z płynu wnętrze kubka, gdyż tam wlewa się następnie napój. Dobrze jest odstawić kubki do wyschnięcia, a w razie potrzeby można je jeszcze wytrzeć ręczniczkiem papierowym. Niezastosowanie się do wskazówek producenta może spowodować trwałe uszkodzenia kubka, co sprawi, że nie będzie on spełniał swoich funkcji.

Czy można myć w zmywarce reklamowe kubki termiczne z logo?

Warto dodać, że kubki termiczne z logo naniesionym tampondrukiem nie są przystosowane do mycia w zmywarce. Również kubki termiczne z logo naniesionym poprzez druk cyfrowy nie mogą być myte w zmywarce, gdyż można je przede wszystkim uszkodzić, a jednocześnie też zniszczyć nadruk. Natomiast kubki termiczne z logo zrobione grawerem laserowym można myć bezpiecznie w zmywarce, gdyż jest to naczynie wykonane specjalną techniką, na którą nie ma wpływu zmywarka i zawarte w niej płyny czyszczące.

Jak dbać o kubki termiczne?

Oprócz najlepiej codziennego czyszczenia kubków dobrze jest wylewać resztki niedopitego napoju, aby nie był on w nim trzymany przez wiele dni. Warto też myć kubki od razu bez ich uprzedniego namaczania w wodzie z płynem, czy też w samej wodzie. Zaleca się, by kubki tego rodzaju były przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu, w którym nie ulegną zniszczeniu. Warto wspomnieć, że gdy chce się zachować funkcjonalność i trwałość kubków, trzeba sprawdzać również uszczelki, które są odpowiedzialne za szczelność kubka.

Dobrze jest pamiętać, by duży czy mały kubek termiczny był odpowiednio czyszczony i przechowywany, przez co może on służyć wiele sezonów bez żadnych uszczerbków.

Czy picie z termosu jest zdrowe?
Zastanawiasz się, czy picie z termosu jest zdrowe? Sprawdź, co warto wiedzieć o kubkach termicznych, ich zaletach i ewentualnych zagrożeniach dla zdrowia.
Kubek termiczny czy termos - co wybrać?
Zastanawiasz się, czy wybrać kubek termiczny czy termos? W artykule porównujemy oba naczynia, zwracając uwagę na ich zalety i wady. Dowiedz się, który produkt będzie lepszy dla Ciebie - na co dzień czy w podróży