Jak sprawdzić jakość pendrive

Żeby stwierdzić że pendrive odpowiada deklarowanym parametrom i działa w należny sposób, potrzebnie jest przeprowadzenie co najmniej trzech prostych testów:

  • Porównanie deklarowanej pojemności z realną
  • Porównywalna weryfikacja odczytu/zapisu (H2Test, FlashNull)
  • Weryfikacja prędkości odczytu/zapisu (CrystalDiskMark)

Weryfikacja pojemności przeprowadza się w bardzo prosty sposób. Pendrive się podłącza do komputera i we właściwościach dysku sprawdza się ile ma wolnego miejsca. Pojemność musi się zgadzać z deklarowaną. Ale trzeba uważać że realnie 1GB to 1024MB natomiast większość producentów uważa liczy że 1GB to 1000MB, stąd realna pojemność pokazywana w File manager może być mniejszą.

Porównywalny test odczytu zapisu polega na użyciu specjalnego oprogramowania, które zapisze losowe dane na całą wolną przestrzeń flash dysku, a co za tym idzie, odczyta i przeprowadzi porównanie. Fakt, że zapisane dane, się zgadzają z odczytanymi, świadczy o tym że pamięć flash działa prawidłowo.

Dla przeprowadzenia testu, polecamy aplikacje: H2Test lub FlashNULL. Obydwie aplikacji są freeware (darmowe), więc ich łatwo można znaleźć w internet. H2Test, jest prostszą aplikacją która ma graficzny interface i weryfikuje dysk z poziomu systemu plików NTFS lub Fat32 (w zależności od tego w który pendrive był sformatowany). H2Test zapisze pliki w wolne miejsce na dysku.

Natomiast FlashNULL, zapisze dane w każdy pojedynczy bajt pamięci, do całej adresowanej przestrzeni na dysku, czyli na niższym poziomie niż H2Test, przed warstwą systemu plików, co może dać lepszy wynik.

Ponieważ, zapisywanie na poziomie plików może delikatnie zniekształcić przeprowadzony test w lepszą stronę, bo każdy system plików zawiera mechanizmy do i korekcji błędów.

Uwaga! Test jest destruktywny, czyli wszystkie dane na dysku, w procesie testu będą wykasowane. A pendrive należy ponownie sformatować po teście.

Wynik pracy FlashNull który informuje o wykrytym problemie

Wynik pracy FlashNull który informuje o wykrytym problemie

Weryfikacja prędkości, USB flash, również polega na użyciu specjalnego oprogramowania na przykład CrystalDiskMark, które przeprowadzi zapis i odczyt danych, przy czym, we wielu wątkach i przedstawi wyniki. Wyniki testu muszą być podobne do parametrów urządzenia które deklaruje producent.


Wynik pracy CrystalDiskMark
PFR