Jak usunąć osad z kubka termicznego?

Osad z herbaty albo kawy? To w przypadku kubków termicznych powszechnie występujący problem, którego należy się pozbyć. Dlaczego? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że napój pity z kubka, który nie jest do końca wyczyszczony, nie będzie smakował zbyt dobrze. Ponadto zbyt duża ilość osadu wpływa na skrócenie trwałości kubka. Jak poradzić sobie z osadem, skutecznie, ale bez ryzyka uszkodzenia kubka termicznego?

Skąd się bierze osad w kubkach termicznych? Czy można go uniknąć?

Kubek izotermiczny Astana 350 ml, czerwony/biały Jeżeli nie dbamy odpowiednio o kubek termiczny, zaczynają się na nim zbierać specyficzne osady po kawie i herbacie, czasem nawet może dojść do osadzenia się kamienia. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć, jak odpowiednio dbać o kubek termiczny do kawy i herbaty. Przede wszystkim przed każdym zastosowaniem warto wyparzyć go wrzątkiem przez co najmniej 15 minut. Kubek należ myć dokładnie po każdym użyciu.

Jeżeli posiadamy kubki termiczne z nadrukiem w większości przypadków nie należy myć ich w zmywarce - to mogłoby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia i utraty właściwości.

Jak usunąć osad z kubka termicznego?

Niezależnie od tego, czy posiadamy duży, czy mały kubek termiczny ryzyko powstawania osadów jest dokładnie takie samo. Jeżeli nie pielęgnujemy kubka właściwie - jak usunąć powstałe osady?

Niezawodnym sposobem na pozbycie się osadów jest zastosowanie sody oczyszczonej lub kwasu cytrynowego. W obu przypadkach proszek trzeba połączyć z gorącą wodą, zalać mieszanką kubek i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu wodę wylać, a środek umyć. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń dla zwiększenia efektu czyszczenia warto połączyć sodę i kwasek cytrynowy.

Do wyczyszczenia środka kubka termicznego można stosować jeszcze pastę do zębów i ocet - ze względu na smak i zapach szczególnie tej ostatniej należy kubek bardzo dokładnie umyć.

Wiele osób sięga po specjalne środki czyszczące dedykowane kubkom termicznym, których ze względu na zapotrzebowanie na rynku jest coraz więcej.

Wiele osób starannie czyści wnętrze kubka zapominając o tym, że bardzo ważne jest także jego wieczko. To nie jest łatwe zadanie, ponieważ trzeba dokładnie wyczyścić każdą szczelinę. Jeżeli coś da się rozłożyć na mniejsze części, należy to zrobić. Warto pamiętać też o dokładnym czyszczeniu uszczelek - nie wolno o tym zapominać, jeżeli chcemy zapobiec przeciekaniu kubka.

Czy można uniknąć powstawania osadu w kubku termicznym?

Jak uniknąć gromadzenia się osadu w kubku termicznym? To znacznie łatwiejsze niż późniejsze usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń. Przede wszystkim należy myć kubek po każdym użyciu. Do kawy czy herbaty dobrze jest stosować wodę filtrowaną - to w znacznym stopniu zapobiegnie powstawaniu osadów. Dobrą praktyką jest również unikanie pozostawiania napoi w kubku przez dłuższy czas.

Dlaczego warto dbać o kubek termiczny na kawę i herbatę?

Odpowiednio zadbany kubek termiczny zachowa swoje właściwości użytkowe przez dłuższy czas. Dodatkowo regularne i dokładne mycie jest istotne ze względu na higienę i pozwoli zapobiec namnażaniu się bakterii.
Posiadając ciekawy kubek, ze spersonalizowanym logo warto o niego dbać starannie, by cieszyć się nim jak najdłużej.

Co to jest kubek termiczny?
Dowiedz się, czym są kubki termiczne, jak działają, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jak najlepiej wykorzystać kubek termiczny na co dzień.
Czy picie z kubka termicznego jest zdrowe?
Czy kubki termiczne są zdrowe i ekologiczne? Dowiedz się więcej o materiałach, higienie i wpływie na środowisko. Przeczytaj artykuł i zacznij świadomie korzystać z kubków termicznych!