Kalkomania

Istnieje wiele metod zdobienia ceramiki, ale jedną z najpopularniejszych jest obecnie kalkomania. Metoda ta pozwala na wykonywanie pięknych, a przy tym powtarzalnych wzorów, które pod względem atrakcyjności nie odbiegają od malowanych ręcznie. Na czym dokładnie polega metoda kalkomanii ceramicznej? Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Kalkomania ceramiczna – na czym polega?

Kalkomania ceramiczna jest metodą, która w skrócie polega na przeniesieniu nadruku z kartki papieru na wyrób ceramiczny – na przykład na kubki reklamowe. Jak jednak sprawić, żeby nadruk taki był trwały? Okazuje się, że jest na to prosty sposób. Do drukowania używa się papieru pokrytego cienką warstwą wodorozcieńczalnego kleju. Na tak przygotowanym podłożu umieszcza się nadruk. Do jego wykonania nie używa się jednak klasycznych tuszy i farb, tylko specjalnych mieszanin pigmentów i szkliw.

Następnie tak wykonany nadruk przenosi się na mokro na przygotowaną wcześniej powierzchnię ceramiczną. Wzór dekoracji pozostaje na naczyniu, natomiast papier można bardzo łatwo usunąć. Ostatnim etapem jest wypalenie w ten sposób przygotowanej ceramiki w temperaturze około ośmiuset stopni, w której szkliwo topi się, a wzór zostaje trwale połączony z powierzchnią przedmiotu.

Gdzie wykorzystywana jest metoda kalkomanii ceramicznej?

Jak widać, kalkomania jest metodą, w której kubki ceramiczne zdobione są w bardzo podobny sposób jak przy ręcznym malowaniu. Różnica polega jedynie na sposobie nanoszenia szkliwa i barwników na ich powierzchnię.

Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie trwałość musi iść w parze z wysokimi walorami estetycznymi, a przy tym liczy się możliwość wykonania identycznego wzoru wielokrotnie. Często wykonuje się w ten sposób na przykład kubki z nadrukiem, które są jednym z popularniejszych gadżetów reklamowych.

Najważniejsze zalety kalkomanii ceramicznej

Dzięki kalkomanii można wykonać na ceramice wzory bardzo dokładne. Nadaje się więc perfekcyjnie do umieszczania na nich fotografii i często wykorzystuje się ją do wykonania pamiątkowych kubków. Wielkość nadruku nie jest w tym przypadku żadnym ograniczeniem. Można w ten sposób wykonywać zarówno wzory bardzo duże, jak i niewielkie.

PFR